Acodin

  • Skład

    1 tabl. zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu; tabletki zawierają laktozę. 5 ml syropu Acodin 150 Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Acodin 300 zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; syropy zawierają sacharozę.

  • Działanie

    Preparat o działaniu przeciwkaszlowym. Działa ośrodkowo przez hamujący wpływ na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym. W dawkach terapeutycznych nie wpływa na ośrodek oddechowy i nie hamuje czynności nabłonka rzęskowego oskrzeli. Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego. Działanie przeciwkaszlowe występuje po ok. 15-30 min po podaniu i utrzymuje się przez 5-6 h. Metabolizowany jest w wątrobie do aktywnego metabolitu - dekstrorfanu. Wydalany jest z moczem. Istnieją duże różnice osobnicze w metabolizowaniu dekstrometorfanu. Dodatkowo, dekspantenol ulega w organizmie utlenieniu do kwasu pantotenowego, który wspomaga regenerację błon śluzowych dróg oddechowych.

  • Wskazania

    Tabletki: okresowe hamowanie nieproduktywnego kaszlu różnego pochodzenia: kaszel w przebiegu przeziębienia, kaszel opłucnowy (np. przy urazach klatki piersiowej), kaszel wywołany wdychaniem substancji drażniących. Syrop: leczenie objawowe suchego kaszlu różnego pochodzenia (niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych).

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na dekstrometorfan lub inne składniki preparatu. Astma oskrzelowa. Niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia. Nie stosować w trakcie przyjmowania leków z grupy inhibitorów MAO oraz przez 14 dni po ich odstawieniu.

  • Środki ostrożności

    Nie stosować u pacjentów z chorobami dróg oddechowych związanymi z produkcją zwiększonej ilości śluzu (np. w zapaleniu oskrzeli). U pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek i w podeszłym wieku zmniejszyć dawki lub zwiększyć odstępy pomiędzy nimi. Ostrożnie stosować u osób nadużywających alkoholu lub leków, u pacjentów z chorobami psychicznymi w wywiadzie. Ze względu na zawartość laktozy, tabletek nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy, syropu nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

  • Ciąża i laktacja

    Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

  • Efekty uboczne

    Rzadko: lekka senność, zawroty głowy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

  • Działanie z innymi lekami

    Nie stosować jednocześnie z inhibitorami MAO oraz przez okres 14 dni po ich odstawieniu, ze względu ryzyko wystąpienia objawów ze strony o.u.n. (zawroty głowy, pobudzenie, znaczne podwyższenie temperatury ciała, nudności, drżenie mięśni, podwyższenie ciśnienia tętniczego). Dekstrometorfan nasila hamujący wpływ alkoholu na o.u.n.

  • Dawkowanie

    Doustnie. Tabletki. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 tabl. (15 mg) co 4 h lub 2 tabl. (30 mg) co 6-8 h; maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabl. (120 mg). Syrop. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 5 ml syropu Acodin 300 lub 10 ml syropu Acodin 150 Junior do 4 razy na dobę. Dzieci od 6 do 12 lat: 5 ml syropu Acodin 150 Junior do 4 razy na dobę. Preparat może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

  • Uwagi

    Nie należy spożywać alkoholu w trakcie stosowania preparatu. Lek przyjmowany w dawkach większych niż zalecane upośledza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

  • Danych o lekach dostarcza: