Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
  Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Michał Sroka

dr n. med. Internista, diabetolog

Wieloletni specjalista, ekspert w dziedzinie diabetologii. Pracuje na Oddziale Nefrologiczno-Diabetologicznym Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Blaszki miażdżycowe w aorcie | 2011-03-23 22:40:05

Witam. Jestem po incydentach TIA w postaci zaburzeń poznawczo-dezorientacyjnych jak również zaburzeń widzenia w postaci zaniewidzenia połowicze. Moim problemem jest arytmia serca złożona w tym napadowe AFib co po wielu badaniach stwierdzono że to jest powodem TIA. Jestem po 2 zabiegach PVI. Jestem na stałym leczeniu przeciwzakrzepowym-Warfin. W badaniu RTG po zabiegu stwierdzono, że mam wydłużony łuk aorty z blaszkami miażdżycowymi oraz poszerzoną sylwetkę serca. Czy może to być dodatkowy czynnik zagrażający udarem? Zastawka aortalna: intensywnie wysycenie płatków i ścian aorty.

Witam serdecznie

Zwapnienia w ścianie aorty, widoczne na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, obserwowane są w całej populacji dorosłych u ok. 2- 2,5% osób. Częściej stwierdza się ich obecność u kobiet i osób starszych. Częstsze ich występowanie u kobiet wiąże się ze zmienioną gospodarką hormonalną (i wapniową) po menopauzie. Za powstawanie zwapnień w ścianie tętnic odpowiedzialne są różne mechanizmy, niejednokrotnie nie do końca poznane. Należy zwrócić uwagę, iż zwapnienia to nie to samo, co zmiany miażdżycowe (nie wszystkie zmiany miażdżycowe są uwapnione).
Obecność zwapnień w ścianie łuku aorty związana jest z większym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (w tym zawału serca) czy udaru mózgu.
Nie dysponujemy szczególną metodą leczenia tychże zmian; należy zwalczać (leczyć) czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca (jeśli są obecne), takie jak podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę.

Pozdrawiam serdecznie
Rafał Dankowski

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Gość  |  2012-08-08 16:25:20 cytuj

Panie Doktorze, czy obecność blaszki w łuku aorty powoduje kaszel?PozdrawiamMonika Natkins

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.