W podróż z apteczką

Dobrze zaopatrzona podręczna apteczka może zaoszczędzić w podróży wielu kłopotów. Co powinno znaleźć się apteczce turysty i urlopowicza? A co w apteczce kierowcy?

W wielu krajach Europy apteczka samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem auta (każde państwo ma własne przepisy, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem), w Polsce zaś jest zalecana. Jej posiadanie jest obowiązkowe tylko w autach służbowych. Warto jednak mieć apteczkę na wyposażeniu samochodu, gdyż istnieje prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Zastosowanie się do tego przepisu bez apteczki może okazać się trudne.


W apteczce samochodowej muszą się znaleźć:

Kompres 10 x 10 cm (2 szt.) sterylny
Bandaż elastyczny 4 m x 6 cm (2 szt.)
Bandaż elastyczny 4 m x 8 cm (3 szt.)
Plaster z opatrunkiem 10 x 6 cm (8 szt.)
Plaster na rolce 5 m x 2,5 cm
Opatrunek indywidualny M sterylny (3 szt.)
Opatrunek indywidualny G sterylny
Chusta opatrunkowa 40 x 60 cm sterylna (2 szt.)
Chusta opatrunkowa 60 x 80 cm sterylna
Chusta trójkątna z agrafką
Koc termoizolacyjny 160 x 210 cm
Nożyczki 14,5 cm
Rękawice winylowe (2 pary)
Instrukcja udzielania pierwszej pomocy

Apteczkę dobrze uzupełnić maseczką lub ustnikiem do sztucznego oddychania. Nie ma w niej jednak miejsca na żadne leki czy nawet wodę utlenioną. Człowiekowi potrzebującemu pierwszej pomocy nie wolno samodzielnie podawać lekarstw, nie można także dezynfekować ran. Te czynności może wykonać dopiero lekarz wezwany na miejsce wypadku.


Na wyjazd

Kiedy wyjeżdżamy prywatnie, możemy zabrać ze sobą wszystko, co nam się podoba. Nie warto z bagażu robić przewoźnego szpitala, jednak dobrze wziąć ze sobą kilka lekarstw, które pomogą wyleczyć drobne urazy, dotrwać do wizyty u lekarza.

Najważniejsze, żeby wziąć ze sobą:
Jałowe opatrunki
Bandaż elastyczny
Bandaż bawełniany
Pęsetę
Środek dezynfekujący (jodyna lub woda utleniona)
Preparaty zmniejszające opuchliznę oraz przeciwzapalne na wypadek urazu
Plaster z opatrunkiem
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Leki przeciwbiegunkowe (najlepiej węgiel aktywny, który jest skuteczny także przy zatruciach pokarmowych).


Na piesze wędrówki

Apteczka turysty wymaga ograniczenia zawartości do minimum. Niezbędne jest jednak spakowanie: kompresów jałowych, plastrów z opatrunkiem różnej wielkości, plastra z metra, małej butelki wody utlenionej lub jodyny (dłużej działa i jest mniejsza objętościowo), bandaża elastycznego, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i rozkurczowych, a także węgla aktywnego. Warto też zabrać maść o działaniu przeciwzapalnym w razie stłuczenia oraz środek zwalczający opuchliznę (najlepiej w żelu lub w sprayu). W aptekach dostępne są poza tym takie wynalazki jak: opatrunki w sprayu i takie, które można zastosować zamiast szwów, gotowe gaziki nasączone spirytusem salicylowym oraz specjalne opatrunki tamujące krwawienie. Dobrze się w nie zaopatrzyć na dłuższą wyprawę. W górach nieoceniona może okazać się folia NRC (termoizolacyjna) oraz chusta trójkątna z agrafką. Nie wolno też zapomnieć o czymś ostrym do cięcia bandaża i rękawiczkach.

Apteczka przeznaczona na wyprawy rowerowe lub piesze musi być niewielka i zabezpieczona przed dostępem wilgoci. Opakowanie powinno być szczelne, a wszystkie specyfiki umieszczone dodatkowo w foliowych woreczkach, najlepiej z zamknięciem strunowym – przemoczone opatrunki i leki stają się bezużyteczne.

Kiedy w podróży towarzyszą nam dzieci, do apteczki trzeba dołożyć: leki na przeziębienie o działaniu przeciwzapalnym, coś do ssania w razie bólu gardła, witaminę C, wapno w razie uczulenia, maść do stosowania w razie ukąszeń owadów. Jeśli dziecko jest małe, przyda się maść majerankowa na katar oraz sól fizjologiczna do płukania nosa i przemywania oczu. Warto także zaopatrzyć się w leki na bazie kwasu mlekowego regulujące pracę przewodu pokarmowego, igły jałowe do wyciągania drzazg oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w czopkach. W sprzedaży znajdują się pompki do wyciągania kleszczy ze skóry.

Być może apteczka okaże się nieprzydatna. I dobrze – będzie to znaczyło, że wyjazd był naprawdę udany.

Autor: Joanna Wereszczyńska

Komentarze