Ból mięśni ostrzega przed chorobą

Dlaczego bolą nas mięśnie? O czym to świadczy? Rozmowa z dr n. med. Danutą Janus, specjalistą reumatologiem z Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej SPZZ CePeLek w Warszawie.

Dlaczego bolą nas mięśnie?

Przyczyn tej dolegliwości jest bardzo wiele, bo wywoływane są przez bardzo różne czynniki. Ten najbardziej znany to nadmierny wysiłek. Może to się zdarzyć wtedy, gdy poruszony jakimś wykładem o zdrowym trybie życia czy rozmową z lekarzem o profilaktyce chorób pacjent postanawia zacząć ćwiczyć. I nie robi tego rozsądnie, czyli powoli i stopniowo. Od razu próbuje ostrego joggingu, godzinnej gry w tenisa itd. Wtedy często następnego dnia nie może się podnieść z łóżka. Dosyć łatwo w takim przypadku usunąć ból, masując lekko nadwyrężony mięsień, oszczędzając go, a nawet przyjmując w razie konieczności leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Im gorsza kondycja, tym dłuższy czas powrotu do normy. Drugą dosyć częstą i bezpieczną, bo bez groźnych następstw, przyczyną bólu mięśni są infekcje, np. grypa. Wystarczy wtedy podporządkować się zaleceniom lekarza, czyli leżeć w łóżku i brać zalecone leki.

Bóle mięśni może też spowodować, choć dzieje się to rzadko, choroba naczyń obwodowych (tj. zwężenie naczyń krwionośnych kończyn górnych i dolnych) bądź neuropatia cukrzycowa lub alkoholowa, a przyczyną jest tu schorzenie nerwów. Niektórzy chorzy bardzo cierpią po znieczuleniu ogólnym – jest to skutek działania ubocznego leków zwiotczających mięśnie. Czasem bóle mięśni występują w niedoczynności tarczycy lub są skutkiem ubocznym leczenia, np. chemioterapii lub terapii obniżającej poziom cholesterolu.

I wreszcie przyczyną bólów mięśni są schorzenia reumatyczne: różne zespoły bólowe pozastawowe (np.fibromialgia), zespoły bólowe kręgosłupowo-korzeniowe, osteoporoza, układowe choroby tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów), zapalenie stawów z zajęciem kręgosłupa (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) i inne.


Czy jest istotne, jaki rodzaj bólu nas gnębi? Boli i już…

Otóż ból mięśni może sygnalizować bardzo poważne choroby. I obserwacja bólu przez chorego może pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy. Powinniśmy zwrócić uwagę, jak długo trwa ból; czy ma związek z wysiłkiem fizycznym; jaka jest reakcja na popularne leki przeciwbólowe; czy jest to ból tępy czy też raczej nagły i ostry; czy nie ma związku z jakimś lekiem; jakie inne dolegliwości mu towarzyszą (sztywność, osłabienie, gorączka, zaburzenia snu); czy jest większy w dzień czy w nocy.


A kiedy powinniśmy zacząć traktować poważniej to, że nas coś boli?

Zdecydowanie wtedy, gdy nie ma wyraźnej przyczyny bólu i nie mija on po kilkunastu nawet dniach. Wtedy należy się udać do lekarza. Po pierwsze, może to być ostra infekcja wirusowa. Tak może zaczynać się nie tylko grypa: nagle pojawia się gorączka i osłabienie organizmu, ból mięśni w różnych miejscach ciała. Jeśli po trzech dniach stan się nie poprawi, trzeba koniecznie iść do lekarza. Niemiły jest zespół przewlekłego zmęczenia, czyli nieokreślone bóle mięśni, którym towarzyszy złe samopoczucie i uczucie kompletnego wyczerpania i zniechęcenia. Mija on wraz z przyczynami, czyli najczęściej ze zmianą powodu ich powstania (np. zmiana pracy, pogodzenie się z partnerem itp.). Ostatnio pojawiło się wiele niesprecyzowanych objawów bólowych związanych z psychofizjologią człowieka. Są one skutkiem długiego, nierozładowanego stresu.

Zapalenie mięśni to kolejny powód bólu. Wtedy ból zaczyna się nagle lub podstępnie. Rano pacjent może odczuwać sztywność mięśni. Dotknąć ich nie można, bo strasznie bolą. Popularne leki z reguły nie przynoszą ulgi. Przyczyną może być np. reumatoidalne zapalenie stawów. Wtedy jak najszybciej trzeba pójść do lekarza. Wiele chorób objawiających się bólami mięśni, których się nie leczy od samego początku, od najwcześniejszych objawów, może spowodować groźne powikłania, a nawet nieodwracalne kalectwo.


Jest pani specjalistą reumatologiem. Czy jest możliwe, że przyczyną bólów mięśni jest reumatyzm?

Tak, reumatyzm może dotyczyć również mięśni. Są to określone jednostki chorobowe, w których występują bóle i osłabienie mięśni. W większości nieznana jest etiologia tych chorób, a gdy się ich nie leczy, mogą spowodować nawet trwałe kalectwo. Jedną z takich chorób jest zapalenie wielomięśniowe (PM). Choroba może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak między 30 a 50 rokiem życia. Kobiety chorują 2-3 razy częściej niż mężczyźni. Charakterystycznym objawem występującym u wszystkich chorych jest ból i osłabienie mięśni, zwłaszcza pasa barkowego i lędźwiowego. Choroba może przebiegać z zajęciem skóry i mamy wówczas zapalenie skórno-mięśniowe (DM). Zmiany zapalne w tych chorobach występują również w mięśniu serca, gardła, krtani, przełyku i w tkance śródmiąższowej płuc. U co czwartego chorego na PM/DM można stwierdzić współistnienie nowotworu. Na szczęście choroba ta występuje niezbyt często.

Inną chorobą mięśni spotykaną w reumatologii jest polimialgia reumatyczna. Jest to choroba wieku podeszłego, której objawem jest ból i sztywność mięśni obręczy barkowej, rzadziej biodrowej, bez ich osłabienia i zaniku. Może kojarzyć się z zapaleniem tętnic, szczególnie skroniowych, potylicznych oraz w siatkówce, co prowadzi często do utraty wzroku.


Czy można, przy bólach mięśni, obok pomocy lekarza, który postawi diagnozę i zapisze leki, liczyć też na inne metody, które mogą choremu pomóc?

Przy bólach mięsni obok leczenia farmakologicznego dobre efekty daje stosowanie fizykoterapii, a w tym masaży, akupunktury, akupresury, ultradźwięków, krioterapii, elektroterapii, pod warunkiem że zabiegi te są indywidualnie dobrane do danego pacjenta. To one zapobiegają osłabieniu mięśni i łagodzą ból. Podobną rolę odgrywają ćwiczenia rehabilitacyjne.

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka

Komentarze

 • 2018-02-15 Piotrek Zaręba

  Czasami jednak ból mięśni, czy stawów jest naprawdę bez przyczyny. Dużo trenuję, czasami jakieś przeciążenie, czasami gdzieś przewieje i tak to bywa. Rozmawiałem o tym z lekarzem i powiedział, że warto się badać co jakiś czas jeżeli ból pojawia się częściej w tym samym miejscu, ale nie koniecznie oznacza to coś złego. Na moje bóle mięśni i stawów polecił mi zaś Harpagon Forte. Nie zawiera żadnych leków przeciwbólowych, jest bezpieczny i faktycznie działa. Normalnie omijam szerokim łukiem, ale w tym wypadku nawet polecę - https://lyly.pl/harpagon1 Wiem jak psychicznie wykańcza długotrwały ból, więc może i wam to pomoże. Oby równie szybko.

 • 2017-12-22 Cathy

  Ja osobiście uważam, że leki przeciwbólowe nie sa rozwiązaniem problemu. Oczywiście pomagają uśmierzyć ból na chwile ale w dłuższej perspektywie niszczą organizm. Moim zdaniem najlepszym sposobem na ból jest odpowiednia terapia w gabinecie fizjoterapii i rehabilitacji. Sama chodzę do RehaPro na terapię ultradzwiękową i widzę efekty. Ból z wizyty na wizyty staje się coraz mniej dokuczliwy.

 • 2017-12-17 Kalina Majcher

  Magda możesz powiedzieć coś więcej o tych roztoczach. ....bo ja właśnie mam alergię na roztocza i biorę tylko leki jak mi bardzo dokucza ....Ale od parę a może trochę więcej dni....bola mnie mnie mięśnie....czy to może być od tego.....i co na to jeżeli.

 • 2017-07-24 Magda Zabłocka

  Bóle mięśni często są spowodowane tym, że mamy w sobie pasożyta czy też to że nasz organizm walczy nadmiernie z roztoczami.Należy wtedy dokładnie przeczyścić nasze miejsce przebywania i zażyć lek przeciwpasożytniczy. Najlepiej się spisuje Toxinext, szybko sobie radzi z naszymi pasożytami.

 • 2017-06-16 Mirosław

  Niedoceniony i niereklamowany preparat Curedblue. Polecam wszystkim z bólami reumatoidalnymi i zwyrodnieniowymi. Bazą są zioła, a sam preparat składa się z 36 składników