Ach, ta migrena

Występuje napadowo i jest chorobą przewlekłą. Możesz skutecznie przerywać lub łagodzić jej ataki oraz zmniejszać ich częstotliwość, ale niestety całkowicie wyleczyć się jej nie da.

Migrena dotyczy ok. 10 proc. dorosłych, szczególnie ludzi młodych, ogólnie zdrowych, w okresie pełnej aktywności zawodowej, między 20. a 55. rokiem życia. Częściej kobiet niż mężczyzn.

Napady migreny często występują okołomiesiączkowo, nie pojawiają się zaś w ciąży i w okresie karmienia. W czasie przekwitania obserwuje się wyraźną tendencję do ustępowania ataków migreny, ale częste są bóle głowy związane z nadużywaniem leków przeciwbólowych, ze zmianami zwyrodnieniowymi lub jako objaw uboczny przy zażywaniu innych leków (np. preparatów obniżających ciśnienie).


Niepokojące objawy

Aby dobrze leczyć migrenę, trzeba przede wszystkim właściwie rozpoznać typ bólu głowy, objawy towarzyszące, współistniejące schorzenia, sytuację osobistą, rodzinną i zawodową pacjenta. Lekarz powinien także ocenić stopień wpływu migreny na funkcjonowanie chorego.

Atak migreny przebiega bardzo różnie i ze zmiennym natężeniem - nawet u tej samej osoby. Dlatego choroba ta wymaga indywidualnego leczenia. Bóle migrenowe mogą występować kilka razy w roku, a u niektórych pacjentów nawet do 4-6 razy w miesiącu. Do prawidłowego rozpoznania migreny potrzebne jest, co najmniej pięć napadów.


Migrena z aurą

Ataki migreny związane z aurą występują u około 25 proc. pacjentów. Aura trwa 4-40 minut i kończy się przed wystąpieniem bólu migrenowego.

Najczęstsza jest aura wzrokowa: migające, lśniące zygzaki przemieszczające się półkoliście w polu widzenia, jasne mroczki, a czasem nawet brak obrazu. Zaburzenia widzenia tylko w jednej połowie pola widzenia, często po tej samej, co następujący po aurze ból migrenowy. Rzadziej aurę stanowią inne objawy, takie jak: drętwienie ust, twarzy, ręki, połowy ciała, przejściowe zaburzenia mowy, osłabienie kończyn czy zawroty głowy.


Leczenie mimo wszystko

Istotne jest uwzględnienie współistniejących chorób, objawów niepokoju, lęku, obawy przed guzem mózgu czy krwotokiem. Dokładne wyjaśnienie przyczyn migreny daje korzystny efekt terapeutyczny.

W razie silnych nudności czy wymiotów nie warto brać tabletek. Należy wtedy zastosować leki w postaci czopków, ewentualnie szybko rozpuszczalne i przyswajalne tabletki musujące lub krople.

W większości napadów o małym lub średnim nasileniu wystarczają preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Sprawdzonym i skutecznym lekiem jest kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, naproxen i nimesulid. Bardzo skuteczne w leczeniu bólu i objawów towarzyszących są triptany. Niestety w Polsce nie są refundowane, ale w aptekach są dostępne tańsze zamienniki. Szeroko stosowane - ze względu na wyższą skuteczność - są też preparaty złożone, np. aspiryna z paracetamolem i kofeiną. Należy pamiętać, aby ich nie nadużywać, bo mogą wywołać polekowe bóle głowy.

Autor: dr med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Komentarze

 • 2016-10-25 Tośka

  Ja migrenę leczę w przychodni Fonte di Vitae w Siedlcach - znalazłam ją w Internecie, jako jedyna w moich okolicach ma w swojej ofercie zabieg ozonoterapii, który łagodzi migrenę i zbawinnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

 • 2016-07-10 Aleksandra Wajszczuk

  Od wielu lat zmagam się z migreną, wcześniej nikt nie był w stanie mi pomóc, dopiero niedawno odkryłam świetnych specjalistów. Jeśli potrzebujecie dobrego neurologa, polecam skorzystać z poradni na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skypowe.

 • 2016-06-26 zenia

  Mi w zupełności wystarczą wskazówki z abcmigrena.pl i dzięki nim wiem, jak sobie poradzić z bólem głowy. Domowe sposoby też potrafią być skuteczne w walce z migrenami.

 • 2016-06-04 Kahuna

  Tylko uważaj, żeby nie przesadzić, zerknij na ten artykuł - abcmigrena.pl/naduzywanie-l.... Może warto spróbować domowych trików, by opanować ból? ;)

 • 2016-05-30 anna

  Od jakiegoś czasu mam bardzo silne bóle głowy. Czasami zasypiam i budzę się z bólem, który mija dopiero jak wezmę pyralginę. Bez niej to nawet czasami nie mogę podnieść głowy z poduszki tak boli