Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria: Zdrowie
RYTM SERCA
Małgorzata Januchowska
Aktualnie czytasz: RYTM SERCA
Prezent dla serca

Tętno dorosłego człowieka powinno bić w granicach 70 uderzeń na minutę. Jeśli ten rytm jest inny, serce może nam się sprzeciwić.

 

RYTM SERCA

Tętno, czyli puls może zmierzyć każdy. Trzeba tylko przyłożyć czubki dwóch palców do jednej z tętnic: od wewnętrznej strony na nadgarstku, na szyi, pod kolanem, na stopie, skroni. Wystarczy jeśli pomiar trwa 15 sekund – uzyskany wynik mnoży się  przez 4, by uzyskać pożądaną wartość.W normie, czyli ile?

 

Tętno zależne jest przede wszystkim od naszego wieku. Przyszłe matki są często przestraszone, gdy słyszą po raz pierwszy w gabinecie ginekologicznym bicie serca swego dziecka; jest ono bardzo szybkie. Nie ma w tym jednak niczego niewłaściwego. Tętno płodu sięgać może 110-150 uderzeń na minutę.

 

Z wiekiem tętno spowalnia, ale nim dojdzie do wzorcowych 70/min musi minąć trochę czasu. Niemowlę ma więc 130-140 uderzeń na minutę, małe dzieci ok. 100, młodzież 85, osoby dorosłe około 70 (przyjmuje się, że prawidłowy jest zarówno puls wynoszący 66/min i sięgający 76/min), a osoby starsze 60-65 uderzeń na minutę.

 

 

Za szybko

 

Wartości te obowiązują w stanie spoczynku, wysiłek fizyczny powoduje bowiem podniesienie pulsu. Specjaliści obliczyli maksymalną dopuszczalną wartość tętna, którą również łatwo można obliczyć samemu odejmując swój wiek w latach od 220. Dla trzydziestolatka będzie on wiec wynosił 190/min, dla pięćdziesięciolatka – 170/min. Nie oznacza to jednak, że takie przyspieszenie tętna jest dobre. Według lekarzy powinniśmy się starać, by przy wysiłku fizycznym nie przekraczało ono 60-80 proc. tętna maksymalnego. Tylko w takim przypadku ruch rzeczywiście służy naszemu zdrowiu.

 

Podwyższone tętno pojawia się też w innych sytuacjach. Może być wynikiem emocji, napięć nerwowych, nadużywania alkoholu, kawy, palenia papierosów, może być jednak również przejawem różnych schorzeń w tym niedokrwistości i niewydolności układu oddechowego. Może pojawić się przy gorączce lub w czasie krwotoku, towarzyszyć też może takim chorobom jak cukrzyca, nadciśnienie czy nadczynność tarczycy.Miarowe i dziwaczne

 

Podczas gdy laicy koncentrują się na częstotliwości pulsu, lekarze oceniają i inne jego cechy: miarowość, wypełnienie, napięcie i chybkość. Osobom bez wykształcenia medycznego najłatwiej jest zrozumieć, czym jest miarowość tętna, bo czasem same odczuwają jej zaburzenia, czyli niejednakową siłę uderzeń serca i nierówne odstępy między nimi. Lekarze opisując patologiczne tętno, wymieniając jego cechy wyróżniają też tętno twarde, małe, leniwe, dziwaczne, bliźniacze, nitkowate….

 

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.