Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria: Zdrowie
ROŚLINY, KTÓRE LECZĄ
Iwonna Widzyńska-Gołacka
Aktualnie czytasz: ROŚLINY, KTÓRE LECZĄ
Dracena i skrzydłokwiat

Prawie wszyscy znają uzdrawiające własności aloesu i trzymają go w doniczce na parapecie, tak na wszelki wypadek. Tymczasem to nie jedyna domowa roślina uzdrawiająca.

ROŚLINY, KTÓRE LECZĄ

Dla wielu osób to, że rośliny są piękne i dekorują wnętrza, wystarcza, by się nimi zachwycać. Tymczasem okazuje się, że mają poza urodą wiele cech poprawiających warunki, w jakich mieszkamy i pracujemy. Trzeba tylko poznać ich rodzaje i dowiedzieć się, co która z nich potrafi.

 

Niektóre rośliny zaopatrują nas w tlen. Pod wpływem światła w trakcie fotosyntezy powstają w nich cukry. Jednocześnie w tym procesie zużywają wodór i dwutlenek węgla. Właśnie wtedy jako produkt uboczny reakcji chemicznych wytwarzany jest tlen.

 

Jest grupa roślin, dal których warto znaleźć miejsce w sypialni, ponieważ nocą pochłaniają dwutlenek węgla, a wydzielają tlen. Są to aloes drzewiasty (Aloe arborescens), kaktus bożonarodzeniowy (Zygokaktus sp.), kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri), sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata), bromeliowate i storczyki.


Kaktus bożonarodzeniowy pochodzi z Brazylii. W zimie najlepiej się czuje w temperaturze 10-15 st. C. Przez większą część roku podlewa się go bardzo oszczędnie, a gdy pojawią się pąki kwiatowe – nieco obficiej. Jeżeli stoi w ciepłym wnętrzu (powyżej 22 st. C) i jest obficie podlewany, nie kwitnie.


Sansewieria gwinejska pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki. Najlepiej czuje się w ciepłych pomieszczeniach. W lecie podlewa się ją oszczędnie, a zimą wręcz skąpo. Zbyt niska temperatura i nadmiar wody w podłożu powodują gnicie szyjki korzeniowej.

 

Niektóre rośliny pochłaniają szkodliwe substancje chemiczne. Coraz częściej wprowadzamy do mieszkań sztuczne tworzywa, tapety, syntetyczne tkaniny, kleje, lakiery. Mogą one powodować zmęczenie, bóle głowy, łzawienie oczu, podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła, trudności z oddychaniem, alergie, astmę, a nawet zaburzenia systemu nerwowego. Odpowiednio dobrana roślina skutecznie ograniczy ich niezdrowe oddziaływanie. Wiele z nich od lat hodujemy w swoich mieszkaniach, np. bluszcz pospolity (Hedera helix), dracenę (Dracena sp.), figowiec sprężysty (Ficus robusta), nefrolepis (zwany potocznie paprocią) i skrzydłokwiat (Spathiphyllum sp.).

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.