Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria: Zdrowie
MASAŻ LIMFATYCZNY - CHOROBA WYPCHNIĘTA Z CIAŁA
Sybilla Walczyk
Aktualnie czytasz: MASAŻ LIMFATYCZNY - CHOROBA WYPCHNIĘTA Z CIAŁA

Niektóre choroby narządów wewnętrznych są konsekwencją zaburzeń krążenia limfy. Możemy im zapobiec lub leczyć stosując drenaż limfatyczny.

Masaż limfatyczny - choroba wypchnięta z ciałaDrenaż limfatyczny nie ma wiele wspólnego z tradycyjnym masażem. Wymaga większej precyzji i płynność ruchu, który „przepycha” limfę i udrażnia węzły chłonne. Prawidłowo wykonany zabieg polega na dotykaniu w określony sposób ciamła i rozciąganiu go w ściśle określonym porządku. Dzięki temu właśnie ma on zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

 

Twórcą drenażu limfatycznego był duński lekarza Emil Vodder. Badania nad tą metodą masażu zajęły medykowi ponad 25 lat, ale zakończyły się sukcesem. Emil Vodder zauważył, że poddanie temu zabiegowi osób z zaburzeniami gospodarki wodnej w mięśniach, ze zmianami skórnymi czy z zapaleniem zatok, przynosi doskonałe rezultaty. Większość chorych udało się całkowicie wyleczyć. Nic więc dziwnego, że metoda ta do dziś jest stosowana na całym świecie, a w ciągu ostatnich lat zrobiła się jeszcze bardziej popularna.

 

Na początek trochę teorii. Chłonka, zwana też limfą, krąży w naszym układzie limfatycznym. Odprowadza on płyny z przestrzeni międzykomórkowych i za pośrednictwem węzłów chłonnych doprowadza je do układu żylnego. Ma również swoją rolę w walce z zapaleniami. Układ limfatyczny jest podobny do układu żylnego, jednak nie ma takiej pompy, jaką dla układu krążenia jest serce. Tylko różnica ciśnień pozwala chłonce krążyć. Nic więc dziwnego, że czasami krążenie to zostaje zaburzone - może do tego doprowadzić m.in. siedzący tryb życia. Skutkiem tego zachwiania są choroby narządów wewnętrznych.

 

Stymulacja odpowiednich punktów na ciele polepsza odżywienie komórek, reguluje krążenie krwi i pracę organów wewnętrznych. Profesjonalny dotyk sprawia, że masowana skóra staje się jędrna i bardziej elastyczna.
- Drenaż limfatyczny wykonujemy również przez zabiegami antycellulitowymi – tłumaczy Małgorzata Skripkariuk, rehabilitantka i kosmetyczka. – Dzięki specjalnym tubom, które działają na zasadzie podciśnienia, skóra i tkanka łączna jest wciągana, wypychana i masowana. Dzięki temu aktywizuje się krążenie limfatyczne, wzmacnia tkanka łączna, skóra się wygładza, a komórki tłuszczowe się spalają.

 

Masaż limfatyczny przyniesie ulgę osobom uskarżającym się na obrzęki i zmiany skórne, które są często są skutkiem zaburzeń w krążeniu limfy. Drenaż zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, zwłaszcza w kończynach dolnych, dlatego pozwala pozbyć się tzw. efektu zimnych stóp. Zalecany jest również kobietom kilka tygodniu po porodzie, gdy organizm jest osłabiony po leżeniu i wysiłku.

 

Z dobrodziejstw drenażu możemy korzystać gdy chcemy oczyścić nasz organizm. Usuwa on zbędne produkty przemiany materii i wspomaga odchudzanie. Z zabiegu wychodzimy zrelaksowane, bo pod jego wpływem wyzwalają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które odpowiadają za uczucie odprężenia i zadowolenia.

 

Drenaż wykorzystywany jest także w kosmetyce w celu oczyszczenia i stymulacji skóry twarzy, dekoltu oraz górnej części klatki piersiowej. Najczęściej korzystają z niego panie mające problem z zastojem limfy w górnej i środkowej części twarzy i okolicy oczu. Efektem zabiegu jest zmniejszenie obrzęku i lepsze ukrwienie skóry.

 

Zabieg wykonuje się zawsze w kierunku ujść żylnych. Na przykład w przypadku ręki masażysta najpierw zajmie się węzłami pachowymi, następnie węzłami w obrębie stawu ramiennego, naczyniami chłonnymi na ramieniu, węzłami chłonnymi w obrębie stawu łokciowego, naczyniami chłonnymi przedramienia, węzłami chłonnymi w obrębie stawu nadgarstkowego oraz naczyniami chłonnymi palców i śródręcza.

 

Niemniej ważne jest ułożenie osoby masowanej: jeśli poddajemy się drenażowi głowy lub kończyn, to musimy leżeć tak, by jak najbardziej ułatwić odpływ chłonki. Dlatego w tym wypadku koniczyny powinny być ułożone wyżej niż tułów. Masaż limfatyczny nie jest polecany osobom chorującym na nowotwory i choroby zakaźne. Przeciwwskazaniami są również zakrzepowe zapalenie żył, żylaki podudzia, dermatozy i ciąża. W tych sytuacjach wykonany drenaż może zaszkodzić, np. spowodować zakrzepy.

 

Dlatego wybierajmy sprawdzone gabinety i nie wstydźmy się zapytać masażysty, jakie kursy ukończył. Musi on mieć nie tylko wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu masażu, ale znać się na anatomii. Przed zabiegiem powinien wypytać, na jakie dolegliwości się uskarżasz i na co chorujesz. Wykwalifikowanego masażystę na pewno nie obrazi nasza podejrzliwość – on wie najlepiej, że niefachowo wykonany zabieg może być szkodliwy.

 

Konsultacja: Małgorzata Skripkariuk, rehabilitantka i kosmetyczka

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Gość  |  2011-06-14 09:47:57 cytuj

Ja się tylko zastanawiam czy efekt jest no może nie taki sam, ale chociaż podobny dla każdej z nas. W końcu trochę się różnimy. Ja sie akurat nie spotkałam z negatywną opinią na temat tych zabiegów. No może poza ceną, która mogła by być niższa, ale częściowo jest na to sposób - portale zakupów grupowych tam jest stosunkowo dużo ofert odnośnie takich zabiegów, tylko pewnie dla dłuższej kuracji potrzebne będzie łączenie voucherów.

Gość  |  2011-02-08 11:17:31 cytuj

to prawda, taki masaż bardzo dobrze działa na celulit ale też ogolnie na organizm przy odchudzaniu. Mi w każdym razie pomogła bardzo seria takich zabiegów w spa cece, tzn wiadomo ćwiczenia i cała reszta też robią swoje ale warto się wspomagać masażami. Wtedy też efekt jest bardziej równomierny i nie ma problemu z jędrnością skóry a wiem że często kobiety po zrzuceniu wagi takie mają.

Gość  |  2010-09-28 19:56:25 cytuj

masz

zdrowa_maria  |  2009-06-19 12:21:13 cytuj

intymne czy nie, jesli to rzeczywiscie dziala, to trzeba sprobowac :)

dove  |  2009-06-19 11:33:24 cytuj

Czy to polega na masowaniu węzłów chłonnych? Brrr... Nie chciałabym, żeby ktoś intensywnie zajmował się moimi węzłami chłonnymi... To... zbyt intymne!

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.