Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria: Zdrowie
LECZENIE W ZASIĘGU RĘKI
Małgorzata Januchowska

Leczenie wad słuchu wrodzonych i nabytych jest bardzo podobne, zależy od rodzaju i miejsca uszkodzenia. O rodzaju uszkodzenia mówią nam specjalistyczne badania laryngologiczne, badania  słuchu oraz badania radiologiczne uszu.

LECZENIE W ZASIĘGU RĘKI

Niedosłuchy nabyte i wrodzone w zależności od miejsca uszkodzenia dzielimy na przewodzeniowe i odbiorcze. Rozpoznanie rodzaju niedosłuchu warunkuje sposób leczenia.Co nie działa?

 

Niedosłuchy przewodzeniowe to takie, które spowodowane są zaburzeniem przewodzenia dźwięku w uchu zewnętrznym lub środkowym. Niedosłuchy odbiorcze to natomiast wady słuchu spowodowane uszkodzeniem ucha wewnętrznego, a więc komórek słuchowych, nerwu słuchowego lub też wyżej położonych ośrodków mózgu odpowiedzialnych za słyszenie.

 

- W przypadku zaburzeń przewodzenia dźwięku decydujący głos należy najczęściej do chirurga specjalizującego się w leczeniu chorób uszu, który może pomóc poprzez usunięcie zmian zapalnych z ucha oraz rekonstrukcję błony bębenkowej czy kosteczek słuchowych - wyjaśnia dr med. Józef Mierzwiński, ordynator Oddziału Otolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

 

Zabiegi te dobrze rokują i najczęściej dają dobre wyniki słuchowe. W rękach doświadczonego chirurga rekonstrukcja błony bębenkowej udaje się w 90 procent pacjentów, a ok. 80 procent osób leczonych w taki sposób po zabiegu znacznie lepiej słyszy.

 

 

Gdy nie pomógł zabieg

 

- Większy problem mamy z pacjentami, u których nie udało się poprawić chirurgicznie słuchu lub u których mamy do czynienia z uszkodzeniem ucha wewnętrznego. Tu jednak również  możemy pomóc poprzez zastosowanie urządzeń powodujących wzmocnienie dźwięku, a w przypadkach całkowitej głuchoty – urządzeń, które elektrycznie stymulują nerw słuchowy dając poczucie dźwięku. Urządzenia te to aparaty i implanty słuchowe. Najbardziej zaawansowanym urządzeniem są implanty ślimakowe, które poprzez stymulację elektryczną nerwu słuchowego pozwalają słyszeć osobom zupełnie głuchym - dodaje dr Józef Mierzwiński.

 

Rozpoznanie niedosłuchu czy głuchoty nabytej u dorosłych i dzieci starszych nie jest trudne, a leczenie przynosi wymierne efekty. Mowa u tych pacjentów jest już wykształcona i leczenie polega tylko na przywróceniu świata dźwięku.

 

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.