Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria:
ANTYBIOTYKI LECZĄ WRZODY ŻOŁĄDKA
Hanna Mądra
Aktualnie czytasz: ANTYBIOTYKI LECZĄ WRZODY ŻOŁĄDKA

Daje o sobie znać wiosnę i jesienią. Uprzykrza życie tępym i piekącym bólem brzucha. Co robić, by nie cierpieć? Konsultacja: Antonii Gugulski, gastrolog

Wrzody żołądkaNa wrzody żołądka i dwunastnicy cierpi większość Polaków, w tym trzy razy więcej mężczyzn niż kobiet.

 

Nowy winowajca

 

Jeszcze do niedawna lekarze podejrzewali, że przyczyną choroby wrzodowej jest stres, napięcie nerwowe, spożywanie tłustych, słonych i ostrych potraw. Przyczyniają się do ich powstania nieregularne posiłki, picie dużej ilości kawy i alkoholu. Teraz już wiemy na pewno - czynniki te przede wszystkim nasilają dolegliwości związane z wrzodami, a nie są ich przyczyną.

 

Prawie całkowitą odpowiedzialność za powstawanie wrzodów ponoszą… bakterie Helicobacter pylori. Powodują one około 75 proc. owrzodzeń żołądka i około 95 proc. owrzodzeń dwunastnicy. Bakteria zagnieżdża się i rozmnaża na powierzchni błony śluzowej żołądka powodując jej zapalenie. Na początku ostre, potem przewlekłe. Osłabiona błona śluzowa nie może odpowiednio bronić się przed żrącym kwasem solnym stanowiącym naturalne środowisko żołądka, gdyż produkuje zbyt mało śluzu ochronnego. Kiedy bariera ochronna zostaje przerwana, błona śluzowa jest podatna na uszkodzenia. Powstają drobne ranki zwane nadżerkami, które z czasem mogą się powiększać i pogłębiać. Tak powstają owrzodzenia, które mogą mieć od kilku milimetrów do wielu centymetrów.

 

Za chorobę wrzodową winę ponoszą także skłonności genetyczne, zwłaszcza u osób, które mają grupę krwi „0”. Nie oznacza to, że te osoby na pewno zachorują. Po prostu łatwiej zakażają się H. pylori.

 

Chorobę mogą wywołać także leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych: między innymi kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna), ibuprofen, naproksen, piroksykam, diklofenak. Preparaty te uszkadzają mechanizmy obronne chroniące żołądek przed czynnikami drażniącymi, przede wszystkim kwasem solnym.

 

Chorobie sprzyja palenie papierosów. Dym tytoniowy zakłóca wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego. Utrudnia także przepływ krwi w naczyniach ściany żołądka i dwunastnicy powodując niedotlenie tych narządów. Papierosy są szczególnie szkodliwe, gdy osoba paląca jest zarażona H. pylori.

 

Innymi rzadkimi przyczynami powstawania choroby wrzodowej są zaburzenia hormonalne (nadmiar gastryny, nadczynność przytarczyc).

 

Dlaczego boli?

 

Gdy kwas solny przenika przez uszkodzoną błonę i zaczyna drażnić nerwy przebiegające w ścianie żołądka lub dwunastnicy pojawia się piekący ból, najczęściej pośrodku brzucha poniżej mostka nad pępkiem. Często chorzy odczuwają wtedy silny głód. Ból towarzyszący wrzodom żołądka najbardziej dokucza bezpośrednio po jedzeniu, przy wrzodach dwunastnicy zazwyczaj 1-2 godzin po jedzeniu, ale także na czczo i w nocy. Bólom mogą towarzyszyć wzdęcia, zgaga, odbijanie, nudności, wymioty. Większość wrzodowców jest szczupła, bo w czasie zaostrzenia objawów unika jedzenia.

 

Z kamerą w brzuchu

 

Gdy wrzody zaczynają dokuczać trzeba udać się do lekarza. Zapewne dostaniemy leki i skierowanie na test na obecność H. pylori lub na gastroskopię. Choć na samą myśl o gastroskopii dostajemy gęsiej skórki, to nie należy go odkładać. Wcale nie jest to takie przykre, zwłaszcza jeśli będziemy współpracować ze specjalistą, który je wykonuje . Na gastroskopię zgłaszamy się na czczo (6 godz. przed badaniem nie można jeść ani pić). Badanie odbywa się na leżąco i ze znieczuleniem miejscowym, które powstrzymuje wymioty. Trwa około 5 minut. Lekarz przez usta i przełyk wprowadza do żołądka i dwunastnicy giętką rurkę o średnicy poniżej 1 cm zakończoną mikrokamerą. Lekarz ogląda przełyk, żołądek i dwunastnicę, aby sprawdzić czy to wrzody są przyczyną dolegliwości. Możliwe jest pobranie wycinków z żołądka, aby ocenić tkankę pod mikroskopem i wykluczyć nowotwór (na wynik biopsji czeka się około dwóch tygodni). Pobrany materiał pozwoli też na wykonanie testu, który wykrywa zakażenie H. pylori z blisko stuprocentową dokładnością.

 

Szybkie leczenie

 

Wrzodowcom zakażonym bakterią H. pylori, podaje się 2 antybiotyki i tzw. inhibitor pompy protonowej (zwykle omeprazol, lanzoprazol lub pantoprazol), który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego prawie do zera. Kuracja trwa 7 do 14 dni. W leczeniu choroby wrzodowej spowodowanej przyjmowaniem aspiryny lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych bez infekcji H. pylori wystarczające jest podanie inhibitora pompy protonowej i przerwanie kuracji lekami, które zaszkodziły.

 

Leczenie niesterydowymi lekami przeciw zapalnymi można wznowić po wyleczeniu wrzodu jeśli jest to niezbędne. Ale zawsze trzeba równolegle stosować inhibitory pompy protonowej. Jeśli jednak zdarzyło się powikłanie (krwotok lub perforacja), to stosowanie leków uszkadzających błonę śluzową jest zabronione na całe życie.

 

Uwaga! Nieleczona choroba wrzodowa jest groźna. Może powodować powikłania: krwawienie lub krwotok (często z anemią), perforację (przebicie ściany żołądka lub dwunastnicy) lub stenozę (zwężenie światła przewodu pokarmowego powodujące wymioty). Gdy ból w górnej części brzucha jest ostry i silny, pojawiają się krwawe lub czarne stolce albo wymioty zawierające krew czy przypominające fusy po kawie trzeba szybko wezwać pogotowie lub zgłosić się do szpitala.

 

Kuracje roślinne

 

Mogą mieć znaczenie wspomagające właściwe leczenie. Nie należy tylko podawać ich jednocześnie z lekami, bo mogą utrudniać ich wchłanianie. Skuteczny jest napar z siemienia lnianego (łyżkę nasion zalewa się szklanką wrzątku, przykrywa i odstawia na 15 minut albo gotuje na wolnym ogniu). Napar należy pić pomiędzy posiłkami. Innym specyfikiem stosowanym przy dolegliwościach wrzodowych jest olej cedrowy. Jego zaletą jest wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Uszczelniają one ścianki naczyń krwionośnych i nabłonek wyściełający układ pokarmowy.

 

Wspomagająca dieta

 

W trakcie trwania objawów i leczenia należy zrezygnować z tłustych i smażonych potraw oraz z kawy, mocnej herbaty, alkoholu oraz słodyczy, w tym głównie czekolady. Potrawy te zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Warto też unikać kwaśnych owoców: pomidorów, cebuli czy czosnku. Działają one drażniąco na żołądek, podobnie, jak ostre przyprawy i marynaty. Kiedy objawy ustąpią można wrócić do zwykłego menu.

 

Jednak dla każdego żołądka, zwłaszcza u wrzodowców, wskazane jest regularne spożywanie nieobfitych posiłków i ograniczanie soli i ostrych przypraw. Ważne jest też, aby każdy kęs być dobrze pogryziony.

 

Bardzo istotne jest rzucenie palenia - u palaczy wrzody łatwiej powstają, dłużej się goją się, a infekcja H. pylori jest trudniejsza do wyleczenia.

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Gość  |  2012-11-07 20:25:03 cytuj

należy pić siemę lniane

Gość  |  2012-08-01 13:57:01 cytuj

No ten problem też jest mi znany. Kiedys tylko tabletki, teraz postanowiłam przejść na metody niekonwencjonalne. wiadomo dieta, zdrowszy tryb życia. Do tego na zmianę siemię lnianę z miodem mnauka. Jak dotąd działa.

Gość  |  2012-07-16 14:30:26 cytuj

Oprócz siemienia lnianego dobre jest: guz brzozy, balsam szostakowskiego, albo petroleum d5. Poczytajcie o tym. Polecam, bo na wrzody e specyfiki są bardzo dobre. Znam z autopsji.

Gość  |  2012-07-03 12:03:03 cytuj

Nie mówię, że można się w 100000% wyleczyć z wrzodów poprzez ziółka, ale np znam osoby, które piły herbatkę i im się baaardzo polepszyło. Płatki Nagietek działają, ja stosuje z naturala.pl ale nie na wrzody ale na alergię.

Gość  |  2012-06-30 12:55:31 cytuj

Białko kurze jak ma działać? Jeszcze tego nie znam. A zastanawiam się czy zamiast naparu z lnianego nie lepiej pić olej? Ktoś tak stosował? Jak efekty po Manuce bo się też zastanawiam, na stronie miodów wiele informacji przemawia za.

Gość  |  2012-04-10 01:43:13 cytuj

mam podobny problem z żołądkiem.siemię trochę pomaga to fakt.nie raz przy silnych bólach stosuję białko jajka kurzego .z 2 lub 3 jaj oddzielić białko i surowe wypić, mi pomaga .polecam

Gość  |  2012-03-23 16:36:20 cytuj

Ja właśnie rzuciłam palenie z tego powodu. Leczę się już jakieś 1,5 roku. Ciężko było mi zmienić tryb życia na zdrowszy.. nie ukrywam że lubię zdrowo pojeść i nie koniecznie jest to zdrowe. Wspomagam się jeszcze naturalnymi lekami np miód manuka. Nie powiem mój żołądek jakby się lepiej sprawował.

Gość  |  2012-02-28 20:48:12 cytuj

No i kupiłam słoik manuki, jem od kilku dni. Nie oczekuję cudów ale jeśli chociaż część dolegliwości zmniejszy się albo ustąpi to będzie krok na przód. Siemię lniane obowiązkowo ale ileż można go pić.

Gość  |  2012-02-02 20:49:54 cytuj

Czesc wszystkim:) Ja tez mam wrzody na żołądku od 10tego roku życia:(( mialam juz 3 gastroskopie a antybiotyki niestety mi nie pomagaja bo na wiosne bol wraca:( mysle ze tego juz sie nigdy nie wyleczy

Gość  |  2012-01-17 19:34:42 cytuj

dziś miałam gastroskopie to był horror.Wiem juz jedno że nie można odwlekać badania tak jak ja to zrobiłam.Strach przed diagnozą mnie paraliżował ale Wam życzę odwagi

Gość  |  2011-10-24 22:02:13 cytuj

gastroskopia nie jest tak straszna jak poprostu nie przyjemna ponieważ masz uczucie że chce ci się wymiotować osobiście miałam robioną i stwierdzono mi wrzody żałądka teraz czekam na wynik histopatologiczny i biorę leki a co dalej nie wiem wiem tylko tyle że złapało mnie nagle w moim przypadku nie było prawie rzadnych objawów tylko wzdęcia brzucha

Gość  |  2011-07-08 10:42:18 cytuj

Napar z siemienia lnianego dużo daje.

Gość  |  2011-04-02 19:38:24 cytuj

teraz bardziej się boję

Gość  |  2011-03-09 00:55:34 cytuj

Jaki lek mam wziac jak dostaje atak, zeby jak najszybcjej pozbyc sie tego bolu ,oj bo bole mam straszne chodze po scjanach i wyje z bulu pomuscje:(

Gość  |  2010-12-11 20:09:13 cytuj

w wieku 13 lat bylam w szpitalu z powodu bolu brzucha, wykryto zapalenie sluzowki zoladka i dwunastnicy, mialam gastroskopie nie jest tak zle nie ma sie czego bac . bole brzucha nawracaja sie od 3 lat jesien wiosna , a takze przy duzym stresie i sytuacjach nerwowych, bol okropny az zgina w pol. problemy z zoladkiem ciagna sie na cale zycie.

Gość  |  2010-12-11 17:53:38 cytuj

Spróbujcie miodu z manuka. REWELACJA. Miałem dość kuracji antbiotyko-inhibitorowej. Przepisywano mi różne zestawy i było raz lepiej, raz gorzej. Po odstawieniu parę dni i dolegliwości wracały. Poszperałem w necie, przeszukiwałem fora, rozmawiałem i pisałem z ludźmi. Aż trafiłem na jeden post na którymś forum, o tym właśnie miodzie. Daaaawno nie czułem takiego komfortu w żołądku. Polecam

Gość  |  2010-09-18 19:48:27 cytuj

Idę jutro do szpitala ... mam podejrzenie wrzodów , a mam dopiero 17 lat ;( (mężczyzna) czytam to i płaczę a wrzody wraz z płaczem bardziej bolą nie piję alkoholu nie palę , czemu to akurat mnie dopadło ... najbardziej jednak boję się stwierdzenia biopsji , a gastroskopii już się nie boję napatrzyłem się w internecie jak to jest robione ( uświadamiam sobie ze to dla mojego dobra ) , jeśli będzie dobrze z pewnością napisze ... pozdrawiam wszystkich

Gość  |  2010-03-23 09:44:29 cytuj

Marek:Czytałam, że picie naparu z kwiatów lipy także wspomaga leczenie wrzodów. Siemię lniane piję regularnie - choć do smakołyków nie należy. Obecnie odstawiłem większość leków, które i tak pomagają tylko na krótki czas i zacząłem kurację miodem Manuka (MGO 400+), już po kilku dniach część objawów znacznie zmalała a codzienne boleści żołądka ustąpiły. Miód stosuję nadal. Dodam, że u mnie stwierdzono obecność Helikobakter pyroli - zdrawdliwa bakteria. Tak jak podano w artykule, ważną sprawą jest dbanie o dietę - unikanie produktów, które podrażniają żołądek.

Gość  |  2010-03-12 11:12:32 cytuj

jacekM:
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, a już zwłaszcza w tym artykule mówią, że mogę być zagrożony wrzodami ;) oby nie - tfu tfu! Tylko skąd taka bakteria się dostaje do organizmu i czy można się przed nią jakoś ustrzec...? :(

jacekM  |  2009-04-09 22:11:16 cytuj

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, a już zwłaszcza w tym artykule mówią, że mogę być zagrożony wrzodami ;) oby nie - tfu tfu! Tylko skąd taka bakteria się dostaje do organizmu i czy można się przed nią jakoś ustrzec...? :(

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.